Άσχημο ντεμπούτο για Παπαδόπουλο και Όσκαρ

Το δεύτερο φιλικό του Ολυμπιακού επί αυστριακού εδάφους είχε αρνητικό αποτέλεσμα για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι έχασαν με σκορ 2-0 από την Γκρότσλιν. Γενικά, το σύστημα του Βαλβέρδε δεν λειτούργησε όπως ο ίδιος θα ήθελε. Οι επιδόσεις των παικτών του δεν ήταν καλές και στο 16ο λεπτό βρέθηκαν πίσω στο σκορ από γκολ του Σκοπιανού Φιλίπ Ιβανόφσκι, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε εύστοχα τον Κόβατς. Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν αλλαγές στην ομάδα αλλά δεν οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να πραγματοποιήσουν κάποια αξιόλογη φάση στα καρέ της αυστριακής ομάδας. Ακόμη ένα αμυντικό λάθος στοίχισε το 2-0. Στο 78ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μιχάλσκι κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι και ανενόχλητος έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα του Παναγόπουλου.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Κόβατς (46′ Παναγόπουλος), Πάντος (46′ Παπαδόπουλος), Γκαλίτσιος, Μπράβο, Λεονάρντο (46′ Ντομί), Στολτίδης (46′ Αλόνσο), Κατσικογιάννης (46′ Μενδρινός), Όσκαρ (46′ Νούνιες), Τζόρτζεβιτς (46′ Σοϊλέδης), Νικλητσιώτης (46′ Σίσιτς), Μήτρογλου (46′ Κοβάσεβιτς)Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Κόβατς (46′ Παναγόπουλος), Πάντος (46′ Παπαδόπουλος), Γκαλίτσιος, Μπράβο, Λεονάρντο (46′ Ντομί), Στολτίδης (46′ Αλόνσο), Κατσικογιάννης (46′ Μενδρινός), Όσκαρ (46′ Νούνιες), Τζόρτζεβιτς (46′ Σοϊλέδης), Νικλητσιώτης (46′ Σίσιτς), Μήτρογλου (46′ Κοβάσεβιτς)